Czy wprowadzenie kredytu na 2% wpłynie na ceny mieszkań?

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewnia, że program Bezpieczny Kredyt 2% nie wywoła wzrostu cen mieszkań. Program ma wystartować w lipcu, a banki już przygotowują się do jego obsługi. Dzięki dopłatom do rat konstrukcji kredytu, zdolność kredytowa będzie wyższa niż w przypadku standardowych kredytów mieszkaniowych. Minister twierdzi, że skala programu w stosunku do całego rynku mieszkaniowego jest na tyle mała, że trudno mówić o tym, aby wywołała on wzrost cen.

W tym roku ma być udzielonych około 20 tys. kredytów w ramach programu, co stanowi zaledwie 1/10 nowo wybudowanych mieszkań. Ponadto, tylko połowa mieszkań nabytych w ramach programu będzie pochodziła z rynku pierwotnego, a reszta z rynku wtórnego oraz indywidualnej budowy domów. Program wystartuje w sytuacji zastoju na rynku, a popyt kredytowy spadł, więc nie ma mowy o pompowaniu popytu.

Analiza PKO BP pokazuje, że ceny mieszkań zaczęły ponownie rosnąć, ale wpływ kredytu na 2% będzie stosunkowo niewielki w stosunku do podaży mieszkań.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *