Kredyt 2 procent na pierwsze mieszkanie. Senat poparł ustawę

W czwartek Senat przyjął ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe z poprawkami. Ustawa wprowadza m.in. bezpieczny kredyt i konta mieszkaniowe. Ustawa umożliwia również waloryzację dopłat do czynszów w ramach programu Mieszkanie na start, ogranicza cesję umów rezerwacyjnych i deweloperskich oraz zwiększa roczny limit wydatków na budownictwo społeczne i komunalne.

Przepisy mają na celu wyeliminowanie możliwości handlu cesją umów rezerwacyjnych, deweloperskich oraz innych umów zobowiązujących do przeniesienia na nabywcę praw do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wprowadzony zostanie zakaz cesji umowy rezerwacyjnej (z wyjątkiem cesji dokonywanej na rzecz członków rodziny).

W ustawie znalazły się również przepisy dotyczące rekompensat dla przedsiębiorców w związku z zamknięciem przejścia granicznego. Rekompensata będzie udzielana na wniosek przedsiębiorcy lub rolnika składany do wojewody.

Przepisy dotyczące bezpiecznego kredytu i konta mieszkaniowego mają wejść w życie 1 lipca. Zmiany w zakresie umów rezerwacyjnych i deweloperskich zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Rekompensaty w związku z zamknięciem przejścia granicznego wejdą w moc dzień po ogłoszeniu.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *